Mūsu klimatskie apstākļi nosaka to, ka gada lielāko daļu mājokļos ir obligāta telpu apkure. Ik katram no mums būs aktuāli, lai mājas būtu siltas un tajās būtu patīkami atrasties, lai būtu siltais ūdens un aukstajos gada mēnešos nebūtu jāsalst ne tikai uz ielas, bet arī istabā. Daudzpusīgi moderni gaisa un arī ūdens uzsildīšanas veidi ir saistoši ne tikai privātmājās, bet arī jauno projektu daudzdzīvokļu apartamentos, jo apkures sistēma ir nepieciešama jebkāda veida mājoklī, ja ir vēlme to apdzīvot visa gada garumā. Siltumsūknis darbojas, iegūstot enerģiju no dabas – gaisa, ūdensm zemes. Interesentiem ir pieejami dažāda veida ūdenssūkņi, kas darbojas pēc atšķirīgiem principiem, taču paredzēti vienam mērķim – telpas uzsildīšanai. Daudzi, būvējot privātmājas, izvēlas ierīkot siltumsūkni, jo to var izmantot papildus citām apkures sistemas un iekārtām, piemēram, granulu katliem un ar sūkņa palīdzību apsildīt grīdas.
KĀDĀS CENU AMPLITŪDĀS IR SILTUMSŪKŅI?
Siltumsūkņu cenu amplitūda tiek noteikta pamatā no to veida. Nozīme arī ir patērētās enerģijas klasei, tam, vai sūknis tiks izmantots mājai va dzīvoklim, protams, arī ražotāja nosaukums dod savu artavu cenas noteikšanā. Siltumsūkņu cenas svārstās no nedaudz zem 1000 eiro par venkāršākiem, vairāk dzīvokļiem paredzētiem un beidzot ar vairākiem tūkstošiem, kas sākotnēji varētu šķist visai dārgs prieks, taču gadu gaitā tas noteikti izmaksas atpelnīs ar uzviju. Latvijā vispopulārākie ir aerotermālie siltumsūkņi, je gaiss-gaiss siltumsūkņi, kuru izmaksas ir draudzīgākas un uzstādīšana vienkāršāka. Ja esat izlēmis par labu siltumsūkņa uzstādīšanai savā mājoklī, iepriekš iesakām konsultēties ar speciālistu, lai saprastu kāda tipa sūkni labāk izvēlēties, lai tas darbotos pareizi un kalpotu ilgi.
KĀDS SŪKNIS IR ATBLISTOŠĀKAIS?
Ir vairāki siltumsūkņu veidi, kas katrs ir piemērots atšķirīga lieluma platību apsildei. Apkures sistēmas ierīkošana mājā vai dzīvoklī var prasīt gan informācijas ievākšanu, gan dažus ar celtniecību saistītus darbus. Pirms jebkura tipa apkures sistēmas ierīkošanas, ir jāveic telpu termoregulācijas pārbaude un jāsaprot, cik lieli ir siltuma zudumi telpā un iespēju robežās tie jālikvidē, lai no jaunās apkures sistēmas būtu jēga. Ir atsevišķi siltumsūkņu veidi, kas ir lieliski apvienojami ar citām apkures iekārtām, piemēram granulu katliem vai krāsnīm. Ja vēlaties telpā ierīkot arī kondicionēšanas sistēmu, tad gaiss-ūdens siltumsūknis būs lieliska izvēle, tādējādi, iespēja iegūt divus risinājumus uzreiz. Lai ierīkotu šādu apkures sistēmu, iesākumā nevajadzētu nobīties no ierīkošanas izmaksām, jo tās ir zemākas kā granulu katliem vai gāzes apkurei un atdeve ir lielāka un izdevīgāka. Savukārt zemes siltumsūkņi novada zemē uzkrāto saules siltumenerģiju telpu apsildei, taču, to uzstādīšanai būs nepieciešami lielāki resursi.